svg چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

 • 35 بازدید
 • svg چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

  svg مخفف Scalable Vector Graphics می باشد که به معنی وکتور گرافیکی قابل مقیاس پذیری می باشد که برپایه xml است و برای نمایش انواع گرافیک در وب و سایر محیط ها استفاده می شود.

  از لحاظ کدنویسی، فایل های svg چیزی نیست جز فایل های متنی، که برای توصیف خطوط، منحنی ها، اشکال، رنگ ها و متن ها استفاده می شوند. از آنجایی که svg به زبان محاوره ای بسیار نزدیک است، به سادگی قابل فهم و تغییر پذیر می باشد همچنین می توانند با استفاده از css و جاوااسکریپت تغییر کنند. این موضوع به svg قابلیت انعطاف پذیری می دهد که قابل مقایسه با تصاویر png و jpg و gif نیست.

  Svg یک استاندارد W3C است، که بدان معنی است که می تواند به راحتی با سایر زبان های استاندارد سمت وب و فناوری هایی مانند JS، DOM، CSS و HTML تعامل داشته باشد.

  در زیر برخی از مزایای svg را مورد بحث قرار می دهیم:

  مقیاس پذیری و واکنش گرا بودن

  اشکال svg از اعداد و مختصات تشکیل شده اند و از پیکسل برای اعداد استفاده نشده و این موضوع باعث می شود که resolution-independent یا مستقل از رزولوشن و infinitely scalable یا مقیاس پذیری دلخواه (بی نهایت) باشد. با استفاده از این تکنولوژی می توانید اشکال، خطوط و متن ها را با هم ترکیب کنید و شکل دلخواهتان را ایجاد کنید و مطمئن هستید که شکل ایجاد شده در همه نمایشگر ها بدون افت کیفیت نمایش داده می شود.

  برنامه نویسی و تعامل

  svg کاملا قابل ویرایش است. انواع انیمیشن ها و تعامل ها مانند hover و click و blur و ... با استفاده از css و javascript قابل اضافه کردن به اشکال رسم شده می باشد.

  عملکرد

  یکی از فاکتور هایی مهم که در سرعت سایت تاثیر گذار است، حجم فایل های استفاده شده می باشد. فایل های svg بدلیل اینکه مبتنی بر متن هست به مراتب سبک تر از فایل های عکس است.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.