چگونگی بستن سال مالی

 • 116 بازدید
 • چگونگی بستن سال مالی

  در اواخر هر سال، واحد های حسابداری شرکت ها و کسب و کارهای تمامی حسابهای خود را به می‌بندد،که ما در این مطلب به چند نکته در ارتباط به چگونگی بستن سال مالی خواهیم پرداخت.

  زمانی که سال مالی را می بندیم دوره های مالی به پایان می رسد. و اطلاعات حسابداری به سال بعد انتقال میابد. بستن سال مالی باید با حساسیت فراوانی انجام شود، با اطمینان رعایت اصول بستن سال مالی از طریق نرم افزار حسابداری پرنس، علاوه بر مسلط بودن کاربر به رعایت نکاتی نیز  نیازمند است.

  چندین دلیل برای بستن سال مالی:

  ۱٫حساب کردن سود و زیان در پایان هر سال مالی و صفر نمودن در سال مالی جدید

  ۲٫جلوگیری از حجیم شدن اطلاعات در هر سال و یا اضافه کردن به سال آینده

  سال مالی

  چند نکته را قبل از بستن سال مالی می بایست رعایت کرد:

  مرحله مهم ابتدا قبل از بستن سال مالی از صحیح بودن سند های ذخیره شده مطمئن شوید بدین صورت که کلیه اسناد ، شماره گذاری و قطعی و مطمئن باشد. در غیر این صورت اگر بخواهید اطلاعات در این سال ثبت شود، مانده ها به سال بعد منتقل نمی شود و باید تاثیر مانده ها به صورت دستی در سند اختتامیه سال جاری و سند افتتحایه سال جاری مشخص شود.

  ۱-مرور و بررسی دوباره کلیه ترازهای مالی.

  ۲-استفاده از انبار گردانی و اطمینان از صحت موجودی کالا

  ۳-بررسی سندهایی که بدون توجه به اصول حسابداری ثبت و ذخیره شده اند.

  ۴-بررسی کلیه فاکتورها و تصحیح مواردی که ناصحیح وار شده اند.

  ۵- بررسی و یافتن علت منفی خوردن موجودی انبار و کالاها

  ۶-مرتب کردن سند ها قبل از ینکه حسابها را ببندید.

  سال مالی


  مراحل بستن سال مالی به دو صورت است که به بررسی چند نکته در ارتباط به حسابهای موقت میپردازیم.

  ۱-  بستن حساب های موقت:

  درانتهای هر سال حساب‌ها به دو صورت هستند یا دائمی هستند یا موقت، بعد از ایجاد صورت سود و زیان حساب‌های موقت مثل(هزینه ها ودرآمدها که به صورت سود و زیان دوره مالی جاری)هستند نیز بسته می‌شوند و تنها حساب‌هایی دائمی باشند باقی خواهند ماند که این حساب‌های دائمی هم از طریق صادر کردن سند اختتامیه به سال آینده منتقل می‌شوند.

  اداره های بزرگ وشرکت ها ابتدا حسابهای موقت خود را (حسابهای سود و زیانی) بسته وآنچه باقی میماند به یک حسابی که تراز است منتقل می کنند عملیات انتقال این توانیی را دارد که در یک یا چند مرحله انجام شود، و در نهایت آنچه باقی میماند به حسابی مانند سود و زیان سال جاری بسته شود.

  بستن حسابهای موقت با توجه به مهم بودن و چگونگی خدماتی بودن و یا بازرگانی بودن شرکت اندکی تفاوت دارد.

  این تفاوتها در این است که حساب‌هایی که در شرکت‌ها واداره جات بازرگانی وجود دارد در شرکت‌هایی که حیطه فعالیتشان خدمات است وجود ندارد. مانند حساب‌های خرید، فروش، برگشت ازدوره  فروش و تخفیفاتو همچنین بالعکس برگشت از خرید ، تخفیفات نقدی فروش و موجودی کالا اول دوره  و همچنین موجودی کالای پایان دوره.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.