چرخه حیات دامنه های اینترنتی

 • 236 بازدید
 • چرخه حیات دامنه های اینترنتی
  چرخه حیات دامنه های ملی
  با پسوند ir.
  دامنه های بین المللی
  با پسوند های com. یا net. یا info. یا .co یا org.
  نمودار فوق چرخه حیات دامنه های بین المللی (com ,net ,org, ...) را طبق قوانین موسسه ICANN نشان می دهد. نمودار فوق چرخه حیات دامین های IR را طبق قوانین پژوهشگاه دانشهای بنیادی/مرکز ثبت دامنه های آی آر نشان می دهد.
  آزاد (Available):
  در این دوره دامین برای ثبت آزاد می باشد و می توانید برای یکسال و یا برای پنج سال، آنرا به نام خود ثبت نمود.

  فعال (Active):
  در این دوره دامین فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان آنرا تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامین اضافه خواهد شد همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از ۵ سال از تاریخ جاری باشد.

  تذکر: از هر زمان که نسبت به تمدید دامنه خود اقدام نمایید، دامنه تمدید میشود و شما هیچ زمان یا مبلغی را از دست نخواهید داد. به طور مثال میتوانید در هر زمان دامنه خود را، برای دو یا جند دوره زمانی بعد هم تمدید نمایید.

  منقضی (Expired):
  در صورتی که در دوره Active دامین، دامین تمدید نشود. در این دوره حدودا ۳۰ روزه دامین غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره حدودا ۳۰ روزه مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامین را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند.

  دوره قفل(Lock):
  در این دوره حدودا ۳۰ روزه مالک دامین می تواند با پرداخت جریمه و مبلغ تمدید، دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد.

  دوره حذف (Pending Deletion)
  در این دوره حدودا ۱۰ روزه حتی مالک دامنه نیز نمی تواند دامنه را تمدید کند.
  پس از اتمام این دوره دامنه برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available در خواهد آمد.

  تذکر: تضمینی وجود ندارد که دامین در این زمان آزاد شود. زیرا شغل جدیدی در فضای مجازی با عنوان خرید و فروش دامنه ایجاد شده است که برنامه نویسان می توانند توسط برنامه های مختلف در لحظه اول آزاد شدن دامنه، آن را خریداری کنند و سپس دامنه را با قیمت های مورد نظر خود به فروش برسانند.

  دوره آزاد (Available)
  در این دوره دامنه برای ثبت آزاد می باشد و می توان با پرداخت هزینه ثبت دامنه آن را به نام خود ثبت نمود.

  دوره فعال (Active)
  در این دوره دامنه فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان آن را تمدید نماید.
  مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار قبلی دامنه اضافه خواهد شد. همچنین مدت اعتبار دامنه نمی تواند بیش از ۱۰ سال از تاریخ جاری باشد.

  دوره منقضی (Expired)
  در صورتی که در دوره Active دامنه تمدید نشود، در این دوره دامنه غیر فعال خواهد شد.
  در طول این دوره مالک دامنه می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامنه را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند.
  از هر زمان که نسبت به تمدید دامنه خود اقدام نمایید، دامنه تمدید می شود و شما هیچ زمان یا مبلغی را از دست نخواهید داد. به طور مثال می توانید در هر زمان دامنه خود را، برای دو یا جند دوره زمانی بعد هم تمدید نمایید.

  دوره بازخرید (Redemption Grace)
  پس از گذشت حدود ۳۵ تا ۴۵ روز از تاریخ انقضای دامنه، این دوره حدودا ۳۰ روزه آغاز می شود. در این دوره همانند دوره Expired دامنه غیر فعال می باشد.
  در این دوره تمدید دامنه تنها توسط مالک دامنه و با پرداخت مبلغ جریمه (حدود ۱۰۰ دلار) امکان پذیر است.

  دوره حذف (Pending Deletion)
  در این دوره حدودا پنج روزه حتی مالک دامنه نیز نمی تواند دامنه را تمدید کند.
  پس از اتمام این دوره دامنه برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available در خواهد آمد.

  تذکر: تضمینی وجود ندارد که دامین پس از عبور از دوره حذف حتما آزاد بماند تا شما بتوانید مجدد دومین را به ثبت برسانید، حتی اگر خودتان مالک قبلی دومین باشید. از آنجائیکه برنامه ها و ربات های پویش گر دومین که توسط برنامه نویسان وب تدوین شده اند، به صورت خودکار در صدد دومین های تازه آزاد شده هستند که در صورت آزاد شدن دومین خصوصا دومینهای کوتاه، دارای تعداد حروف کمتر و یا دومین هایی که دارای رنک و اهمیت بیشتری در فضای مجازی و موتورهای جستجوگر هستند، بلافاصله نسبت به خرید این دومین ها اقدام نموده و سپس این دومین ها را برای فروش در فضای مجازی با قیمت های بالا عرضه می کنند.

  بهتر است موارد زیر را در نگهداری دامین های خود انجام دهید:

  - دامین ها میبایست حداکثر ۱۰روز قبل از تاریخ اتمام تمدید شوند.
  - با توجه به قیمت گذاری دامین های آی آر بهتر است کلیه دامین ها به مدت ۵ سال تمدید شوند.
  - درصورتیکه حتی ۱ روز از تاریخ اتمام یک دامین گذشته باشد مشترک میبایست برای تمدید دامین مورد نظر تا ۲۰ روز پس از اتمام تاریخ دامنه دو برابر مبلغ تمدید را پرداخت نماید.
  - با توجه به ایمیل های مربوط به تمدید که برای مشتری از سوی مرکز ثبت دامنه www.nic.ir ارسال می شود از دست دادن یک دامنه کاملا با مسئولیت مشتری میباشد.
  - مهم نیست دامین آی آر خود را در کدام شرکت سرویس دهنده ثبت نموده اید، طرف حساب تمام دامنه های آی آر ثبت شده خود مرکز ثبت دامنه های آی آر است. تنها دقت کنید که شناسه ایرنیک اختصاص یافته برای دامنه، شناسه ایرنیک شما باشد.

  بهتر است موارد زیر را در نگهداری دامین های خود انجام دهید:

  - برای مالکیت دامنه ها بهتر است خودتان مراحل ثبت و خرید دامنه را انجام دهید و انجام آن را به کارمند، دوستان یا افراد دیگر واگذار نکنید.
  - دامین ها میبایست حداکثر ۱۰ روز قبل از تاریخ اتمام تمدید شوند.
  با توجه به ایمیل های اخطار مربوط به تمدید که برای ایمیل مالک از ۲ ماه قبل از زمان انقضای دومین،‌ ارسال می شود از دست دادن یک دامنه کاملا با مسئولیت مشتری می باشد.
  - در هر زمانی میتوانید اقدام به تمدید دامنه کنید. به طور مثال اگر امروز دامنه ای را به مدت یک ساله خریداری کرده اید میتوانید فردا اقدام به تمدید دامنه کنید در این صورت دامنه تا ۲ سال آینده تمدید خواهد شد و شما هیچ زمان یا مبلغی را از دست نخواهید داد.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.