هدف حسابرسی صورت های مالی

 • 63 بازدید
 • هدف حسابرسی صورت های مالی

  هدف از حسابرسی صورت‌های مالی چیست؟

  در حسابرسی هدف، ارائه نظر های متفاوت در ارتباط با موضوعی که آیا صورت مالی بر اساس استاندارد های حسابداری تکمیل شده است یا بر خلاف آن...

  برای آنکه کار های مربوط به حسابرسی درست انجام شود باید در زمینه محاسبه کردن و همچنین تحلیل اطلاعات حسابرسی بسیار مهارت و تسلط قابل قبولی داشته باشید.

  لازم به ذکر است در سال های اخیر به دلیل کامپیوتری شدن سیستم های حسابداری و مالی یک حسابرس متبهر باید علاوه بر تسلط بر حسابداری باید فنون ریز و درشت نرم افزار حسابداری را هم نیز مسلط باشد.

  حسابرسی

  حسابرسان را به صورت زیر به چند دسته تقسیم بندی میکنیم:

  ابتدا لازم بذکر است کسانی که در حرفه حسابداری هستند به چن دسته کلی تقسیم میشوند.

  ۱-حسابرسان درون سازمانی(حسابرسان داخلی): این دسته از حسابرس ها ، یک نفر مخصوص رسیدگی به حساب کتاب های یک موسسه است، در اصل یک رابط بین هیئت مدیران و شرکت میباشند و گزارش رسیدگی خود را به طور ماهیانه و یا سالانه به شخص مدیر عامل ارائه میدهند.

  این گروه از حسابرس ها عملیاتی که در داخل واحد تجاری رخ میدهد را رسیدگی میکنند.

  ۲-حسابرس های مستقل: گروه حسابرسان مستقل بدین صورت است که یکسری افراد در موسسات حسابرسی بصورت انفرادی و مستقل مشغول به کار هستند، و اصول کارشان بدین صورت است که شرکت های بزرگ و کوچک و یا کارخانه و سازمانهایی که با این موسسات قرارداد دارند ، عملیات حسابداریشان طبق اصول و موازین و اساس حسابداری مورد رسیدگی و بررسی قرار گرفته میشود و نتیجه بررسی خود را در قالب گزارش به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می دهند.

  در اصل حسابرسان مستقل در شرکت ها رابط میان صاحبان شرکت و هیات مدیره هر شرکت میباشند.

  حسابرسی

  وظایف و مسئولیت‌های یک حسابرس به چند قسمت دسته بندی میکنیم:

   – بررسی حسابهای شرکت  –جمع آوری و تحلیل آمار و ارقام  – شناسایی مشخصات و ویژگی های کسب و کار – ارزیابی سیستم های گزارش مالی شرکت - ایجاد ارتباط کاری مطلوب با مشتریان

  که در ارتباط با مسئولیت ها بصورت مختصر توضیح خواهیم داد.

  بررسی حسابهای شرکت بدین منظور انجام میشود که تمام حسابها طبق قوانین و مقررات مالی و اطمینان از صحت و درستی حسابهای شرکت باشد.

  ارزیابی سیستم هایی که گزارش مالی شرکت را گرفته به منظوره اطمینان از عملکرد درست سیستم ها میباشد.

  پیشنهاد دادن به موقع و درست به منظور پیشرفت و توسعه و ایجاد فرایندهای کنترلی داخلی برای جلوگیری از ایجاد خطا و مشکل و احیانا سوء استفاده مالی کارکنان میباشد.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.