شبکه های حسگر بی سیم

 • 104 بازدید
 • شبکه های حسگر بی سیم

  حسگر هایی که به دستگاه ها متصل شده و یا در محیط ریست قرار داده می شوند قادرند اطلاعات با ارزشی را جمع آوری کنند وسودمندی های زیادی برای جامعه داشته باشند ازجمله توانایی های بالقوه آن ها عبارتند از ...

  کاهش حوادث خطرناک ؛ حفظ منابع طبیعی و محیط زیست ؛ بهبود وضعیت بهره وری تولید و نیز بهبود کمک رسانی در موارد اضطراری و به طور کلی امنیت شهروندان و جامعه است.

  اما تا به حال موانع زیادی برای استفاده از این حسگر ها وجود داشته است که یکی از ان ها استفاده حجیمی از سیم های مسی و کابلی نوری و نیز دکل هایی است که برای حمل این سیم ها لازم است. همه ی این موارد به علاوه ی هزینه و زمانی که برای تعمیر و نگهداری و مرمت آن ها مورد نیاز است باعث شده است استفاده از حسگر با محدودیت همراه باشد و کیفیت کلی کار را کاهش دهد. اما استفاده از شبکه های حسگر بی سیم می تواند همه ی این هزینه ها را با حذف اتصالات و نصب کاهش دهد. شبکه های حسگر بی سیم امکان ساخت نود های حسگر کم هزینه با مصرف کم و چند منظوره و در اندازه های کوچک را برای ارتباط در فواصل کوتاه فراهم ساخته است. این شبکه های حسگر دارای نرخ ترافیکی و توان مصرفی پایینی هستند.

  امروزه کاربردهای بسیاری برای شبکه ها ی حسگر مطرح شده است و روز به روز هم بر تعداد آن اضافه می شود. برخی از کاربرد ها و ویژگی ها که در ادامه آمده است

  اهمیت استفاده از شبکه های حسگر را بیان میکند.

  نظارت بر سازه های بهداشتی – سازه ای هوشمند

  استفاده از حسگرهای بی سیم در دستگاه ها و ماشین آلات که به طور مستقیم وضعیت دستگاه را مورد سنجش قرار میدهد این امکان را به وجود می آورد که هر لحظه از وضعیت کارکرد دستگاه آگاه شویم و در صورت بروز خرابی و قبل از اینکه اتفاق ناگوار وشدیدی پیش آید از بروز آن جلوگیری کنیم و ازصرف هزینه های زیاد خودداری شود. هم چنین استفاده از حسگر های بی سیم ؛ دستگاه ها و ماشین آلات را از استفاده از باتری بی نیاز می کند.

  اتوماسیون و خودکارسازی صنعتی

  استفاده از کابل های سیمی نه تنها گران قیمت است بلکه دست و پاگیر هم هست خصوصا هنگامی که بخواهیم از آنها در قطعات متحرک استفاده کنیم.اما استفاده از حسگر های بی سیم نه تنها به سرعت و ارزانی صورت میگیرد بلکه این امکان را فراهم می کند تا آنها را در محل هایی نصب کنیم که دستیابی به آنها مشکل است و عملا امکان نصب کردن حسگر بر روی آنها وجود ندارد. در واقع حسگر های بی سیم این امکان را میدهد شاخص هایی که قبلا عملا امکان اندازه گیری نداشتند را اندازه گیری کنیم.

  کاربردهای برجسته – نظارت سازه ای شهری

  یکی از مهم ترین کاربردهای هوشمندانه ای که اخیرا برای این نوع حسگر ها ابداع شده است استفاده از آنها برای آگاهی از نیرو ها و انرژی وارده به سازه های بزرگ است.

  گستره ی کاربری شبکه های حسگر بی سیم بسیار گسترده بوده و از کاربرد های کشاورزی ؛ پزشکی و صنعتی ؛ خانه های هوشمند و کنترل ترافیک ؛ ردیابی هدف های متحرک ؛ حراست و نظارت توربین های بادی ؛ کنترل راکتورهای هسته ای ؛ مراقبت های پزشکی و بهداشتی ؛ آشکارسازی حریق تا کاربرد های نظامی و اعلام خطر ورود مهاجم به یک محل کنترل شده و سپس ردیابی مهاجم را شامل می شود.

  زمینه پزشکی

  در زمینه مطالعات پزشکی در مورد گیاهان و یا انسا ن ها جهت آگاهی از وضعیت جسمانی آن ها و در موارد مختلفی از جمله دستگاه های پزشکی از شبکه های حسگر استفاده می شود.

  کاربرد های نظامی

  نظارت بر نیرو های خودی ؛ نظارت منطقه جنگی ؛ شناسایی نیروهای مقابل و منظقه مورد استفاده دشمن ؛هدف گیری ؛بررسی و تخمین خسارات نبرد ؛ شناسایی و کشف حملات شیمیایی

  کاربرد های بهداشتی

  نظارت بر وضعیت بیماران ؛ردیابی بیماران و پزشکان در محیط بیمارستان ؛ مدریت دارو در بیمارستان ها

  کاربرد های تجاری

  کنترل محیطی در ساختمان های کاری؛ کنترل و مدیریت کارخانجات؛ شناسایی و رد یابی وسایل نقلیه

  بنابراین :
  شبکه های حسگر بی سیم قادر به انجام کارهایی هستند که تاکنون امکانپذیرو عملی نبوده است ؛ همین مساله و کاربردهای اشاره شده اهمیت شبکه های حسگر بی سیم را نشان میدهد.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.