سود هدف و انعطاف پذیری حسابداری

 • 131 بازدید
 • سود هدف و انعطاف پذیری حسابداری

  مدیریت سود هدف و انعطاف پذیری حسابداری را از دو دیدگاه مورد بررسی میتوان قرار داد؛

  یک از نظر گزارشگر مالی: که برای صاحب نظران امکان دارد با استفاده از مدیریت سود بر روی ارزش بازار سهام شرکت خود تاثیر گذار باشند.

  نظر دوم  انعقاد قرارداد: مدیریت سود یک راه کم هزینه برای حمایت شرکت، در قبال نتیجه غیر قابل پیش بینی مقررات در زمینه قراردادها است.

  در هر دو نظر یا دیدگاه مدیریت سود باعث ایجاد انگیزه شده است ، در شرکت هایی که بصورت دائم سود را گزارش میکنند این مطلب که چقدر از این سود گزارش شده واقعی است مورد علاقه سرمایه گذاران و حسابرسان مدیریت سود و انعطاف پذیری میباشد.

  سود هدف

  مدیریت سود واقعی بر اساس تلاشهایی که بواسطه مدیر بدلیل پاسخ به شرایط اقتصادی انجام میگیرد، تفسیر میشود؛

  اما مدیریت کردن سود ساختگی یک نوع دستکاری حسابداری یا استفاده از اصول و قانون های حسابداری است که توسط مدیران برای کنترل و تراز کردن سود طبق عقیده دلخواهشان انجام میشود و همچنین تغییر پذیری جریان سود را مدیریت می کند.

  شواهد حاکی از این است که مدیران انگیزه هایی برای  دست یافتن به سطح مشخصی از سود یا بالاتر رفتن را دارند.

  ولی مسئله ای که هنوز با ابهام رو ب رو است اینکه در انجام این کار چقدر می توانند به مدیریت سود تکیه کنند.

  مدیران حرفه ای و تدوین کنندگان استاندارد های حسابداری و مقررات افشای شرکتی مدعی هستند که رسیدن به سود هدف از این طریق مشکل است.

  این دیدگاه این منظور را می رساند، که رسیدن یا بالاتر رسیدن از سود هدف دلخواه، دلیلی بر به بکارگیری مدیریت سود در شرکت ها می تواند باشد.

  در ارتباط با مدیریت سود و انعطاف پذیری، جنسن اینطور نشان میدهد ذینفعان و مدیرانی که به بالاترین سود دست می یابند  بدون شک در گیر مدیریت سود شده اند. و همچنین جنسن معتقد است که دستکاری سود یک روش شایع برای رسیدن به ارقام پیش‌بینی شده مدیران و نتایج مورد انتظار بازار سرمایه بوده است. 

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.