ماهیتِ آموزش چه برای مدرسان و مدیران دپارتمان های آموزشی، مدارس و دانشگاه ها، و چه برای فراگیران، دانش آموزان و دانشجوها، تغییرات بسیاری کرده است. به برخی از مشکلات نوظهور زیر در زمینه ی آموزش توجه کنید:

به عنوان مدرس یا مدیر یک دپارتمان آموزشی ممکن است این امکان را نداشته باشید که تمامی فراگیران و دانش آموزان خود را در یک مکان واحدِ فیزیکی برای برگزاری دوره های آموزشی در اختیار داشته باشید. ممکن است تهیه ی یک مکان آموزشی برای تان هزینه بر باشد یا مکان آموزشی جوابگوی نیاز شما و تعداد متقاضی ها نباشد. از سوی دیگر ممکن است برگزاری یک امتحان به صورت سنتی و حضوری، و سپس جمع آوری و تصحیح تعداد زیادی ورقه های امتحانی زمان بسیاری را از شما بگیرد. گاه ممکن است خارج از ساعت کلاس نیاز به اشتراک گذاری یک سری فایل های آموزشی یا کمک آموزشی با دانش آموزان خود داشته باشید و این امکان در شیوه های سنتی فراهم نمی بود. ممکن است افراد از قسمت های مختلف یک شهر یا حتی قسمت های مختلف کشور خواهان شرکت در یک دوره ی آموزشی باشند اما امکان حضور فیزیکی در کلاس ها برای شان به دلایلی فراهم نباشد. از سوی دیگر مدیران را در نظر بگیرید؛ مدیر یک دپارتمان با چند زیر مجموعه گاه نیاز به مدیریت آنی کلاس ها و عملکرد هر کدام از کلاس ها، میانگین نمرات، میزان قبولی ها و گزارش عملکرد و میزان رضایت افراد شرکت کننده در دپارتمان داشته باشد، یا مدیری می خواهد عملکرد مدرسان خود را در دپارتمان های مختلف مدیریت کند و ببیند کدام مدرس اثربخشی بهتری داشته است.

اگر شما هم به عنوان یک دپارتمان یا سیستم آموزشی بزرگ یا کوچک با مشکلات مشابه بالا مواجه هستید، یا اگر به دنبال توسعه و گسترده تر کردن آموزش های خود و جذب فراگیران بیشتری هستید، با LMS می توانید این مشکل و تمام مشکلات آموزشی مشابه را حل کنید.

اما LMS چیست؟

LMS یا سیستم مدیریت آموزش الکترونیک، مخفف عبارت Learning Management System می باشد. سیستم مدیریت آموزش الکترونیک در حقیقت به نرم افزاری گفته می شود که بوسیله ی آن فرایند آموزش و یادگیری ثبت و پیگری می شود. آموزش الکترونیک به آموزشی که بوسیله ی یکی از ابزار های الکترونیکِ مبتنی بر فناوری اطلاعات صورت می گیرد گفته می شود. LMS برنامه ای است که از طریق آن آموزگار می تواند دوره های آنلاین و آموزشی را برگزار کند. (مانند آموزش آنلاین دانشگاه های مجازی، آموزشگاه های ارائه دهنده ی خدمات از راه دور). بوسیله ی LMS ها، می توان به صورت خودکار، آموزش فراگیران را مدیریت کرد؛ همچنین در این سیستم، فراگیران می توانند آنچه تاکنون آموخته اند را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و پیرامون قسمت های مختلف به بحث و گفتگو بپردازند. در کنار برگزاری دوره های آموزش الکترونیک، آموزش دهنده می تواند از طریق گزارش ها و اطلاعات آماری که سیستم در اختیار او قرار می دهد، به خوبی بر افراد تحت آموزش و روند یادگیری و پیشرفت آنها نظارت داشته باشد. یکی دیگر از امکانات بالقوه ای که LMS ها ارائه می دهند، امکان برگزاری کلاس های آنلاین است که محدودیت های کلاس های فیزیکی را برطرف می کند و تعداد افراد بیشتری می توانند در آن واحد در کلاس شرکت کنند. محتوایی که می توان در کلاس های آنلاین بکار گرفت، متنوع اند و می توانند به صورت کتاب های الکترونیک، اشتراک ویدئو های آموزشی و کمک آموزشی و حتی از طریق وب کم ها به صورت برگزاری کلاس زنده باشد. این امکانات باعث می شود هر فرد از هر کجای جهان با هر دستگاهی که در دست دارد (موبایل، تبلت یا کامپیوتر)، به کلاسها و محتوای کلاسها دسترسی داشته باشند. فراگیران می توانند حتی پس از پایان دوره نیز از محتواها استفاده کنند و یا در صورتی که دوره را گذرانده باشند نیز این امکان در LMS برای آنها فراهم شده است تا بتوانند مجددا به درون، نتایج آزمونها و محتوای آزمونها دسترسی داشته باشند.  همچنین می توان به صورت آنلاین برای فراگیران تکالیفی را در نظر گرفت. تکالیف می توانند به صورت فرم های الکترونیک نوشته شوند و یا فرد تصویر تکالیف خود را به روی LMS بارگذاری کند. مدیر سامانه نیز می تواند کتاب ها و محتوای مد نظر برای آموزش در طول دوره را در این بخش با همه ی افراد تحت آموزش به اشتراک گذارد.

بوسیله ی LMS، مدرس از کاغذ بازی ها و جمع آوری و تصحیح کاغذ های امتحانی خلاص می شود، و برگزاری امتحان صرفا با چند کلیک و به صورت مجازی صورت می گیرد، پس از برگزاری آزمون نتایج به صورت آنی قابل مشاهده است و مدیر می تواند نتایچج آزمون را هم به صورت فردی برای تک تک فراگیران و هم به صورت نتایج گروهی و میانگین برای کل کلاس مشاهده کند، که این نوعی ارزیابی کلی بر عملکرد کلاس نیز می تواند باشد. یکی دیگر از امکاناتی که LMS برای آموزش دهنده فراهم می کند این است که او می تواند افراد را در گروه ها و زیر گروه هایی قرار دهد تا از این طریق آنها را مدیریت کند، تاریخ امتحانات را به آنها یاد یادآوری کند، وضعیت کلاس را به طور کلی ارزیابی کند  و همچنین به صورت آنلاین نیز می توان به افراد گواهی پایان دوره و مدارک مربوطه را ارائه داد.

تمام مراحل در LMS ها به صورت الکترونیک صورت می گیرد، از ثبت کاربران، پرداخت شهریه ها، شرکت در کلاس ها، دسترسی به محتوا و کتب درسی، امتحان، صدور مدرک و...، که این خود باعث صرفه جویی بسیاری در کاغذ و استفاده بهینه از تکنولوژی می شود.

آنچه در بالا ذکر شد صرفا گذر سطحی بر برخی از ابزار و امکانات LMS می باشد. LMS برای مدیر، مدرس و فراگیر به صورت جداگانه ابزار مختلفی فراهم می کند که امکان برگزاری یک دوره ی آموزشی موفق و مدیریت اثربخشِ آن را برای هر سازمانی فراهم می کند.

مشاهده دموی پلن های سیستم مدیریت آموزش الکترونیک (LMS)

مشاهده گزیده ای از مشتریان سیستم مدیریت آموزش الکترونیک (LMS)

درخواست مشاوره پلن های سیستم مدیریت آموزش الکترونیک (LMS)

تعرفه پلن های سیستم مدیریت آموزش الکترونیک (LMS)

سفارش آنلاین پلن های سیستم مدیریت آموزش الکترونیک (LMS)

سئوال دارید؟ کارشناسان ما همواره پاسخگوی شما هستند.