حسابداری صنعتی یا بهای تمام شده

 • 249 بازدید
 • حسابداری صنعتی یا بهای تمام شده

  حسابداری صنعتی شاخه ای از علم  و فن حسابداری می باشد که انجام اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و حساب بهای تمام شده محصولات و خدمات را بر عهده دارد؛ با تجزیه و تحلیل گزارش ها و بررسی راه های تولید روش های زیاد شدن بهای تمام شده محصولات را بیان می کند.

  اهمیت حسابداری صنعتی یا (حسابداری بهای تمام شده) به گونه ای است که یک ابزار مهم و کاربردی در اختیار مدیریت می باشند بدین صورت که مدیران با استفاده از حسابداری صنعتی، بهای تمام شده تولیدات را محاسبه می کنند و هزینه ها را که از قبیل هزینه مواد، دستمزد و سایر هزینه های تولیدی است را کنترل می کنند.

  محاسبات حسابداری صنعتی توسط مدیران به گونه ای است که اگر گزارش دقیقی از هزینه ها نداشته باشند در تصمیم گیری ها برای افزایش تولیدات و سایر مسئولیت های اداره و یا کارخانجات های بزرگ با مشکل مواجه می شوند.

  چگونگی حسابداری صنعتی

  گاهی عده ای تصور میکنند کاربرد حسابداری صنعتی یا (بهای تمام شده) فقط به کارخانجات تولیدی محدود می شود ولی این در حالی است که سایر موسسات هم نیز از حسابداری صنعتی می توانند بهره مند شوند.

  ناگفته نماند : که بیشترین استفاده از بهای تمام شده کالا توسط کارخانجات تولیدی می باشد اما سایر موسسات نیز در جهت کارایی بیشتر استفاده می کنند؛ مانند:

  بانک ها ، شرکت های هواپیمایی،حمل و نقل، بیمارستان ها و ...

  حسابداری صنعتی صورتی از حسابداری است که چگونه حساب کردن قیمت های تمام شده برای محصول، در جهت اندازه گیری موجودیت ها و تعیین کردن سود یک دوره کاری و کنترل کردن هزینه ها تاکید بسیار دارد. می توان به این صورت که از آن تعریف کرد حسابداری صنعتی گونه ای از حسابداری است که هزینه ها را شناسایی و اندازه گیری، طبقه بندی جمع آوری و تلخیص می کند که در اصطلاح به این روند هزینه یابی گفته می شود.

  هزینه را به این صورت می توان تعریف و معنا کرد: خروج وجه نقد از یک واجد مصرفی یا استهلاک دارایی های موجود، یا زیاد شدن بدهی ها و یا یک واحد ترکیبی از آن ها که در نتیجه اجرای فعالیت های اصلی واحد تجاری قرار گرفته و به کاهش حقوق صاحبان سرمایه گفته می شود.

  هزینه را به چند روش می توان طبقه بندی کرد؛ به شرح زیر هزینه های مستقیم و غیر مستقیم.

  هزینه های مستقیم به هزینه هایی گفته می شود که می توان آن را به موضوع مشخصی ارتباط داد مثل مصرف مواد اولیه در یک محصول.

  هزینه های غیر مستقیم به هزینه هایی می گویند که نمی توان آن را به هزینه های مشخصی ارتباط داد؛ مثل هزینه های برق در تولید یک محصول.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.