تفاوت های HTTP و HTTPS

 • 173 بازدید
 • تفاوت های HTTP و HTTPS

  امنیت وب سایت ها امروزه از اهمیت برجسته ای برخوردار است و همین خود ضرورتِ شناخت پروتکل های امن مانند HTTPS را دوچندان می کند.

  مرورگر گوگل کروم در آخرین نسخه ی خود اجازه ی بازدید از وب سایت هایHTTP را صادر نمی کند و هنگامی که کاربر سعی دارد از وب سایت های دارای این پروتکل استفاده کند، کروم آن وبسایت را بلاک کرده و به کاربر اخطاری مبنی بر ناامن بودن وب سایت می دهد؛ اما در مواجهه با وب سایت های دارای دامنه ی HTTPS به آنها اجازه بازدید داده و به اصطلاح به آنها "برگه ی صحت" می دهد. اولین سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که این دو دامنه چه هستند و چه تفاوت هایی باهم دارند که یکی از طرف کروم بلاک شده و دیگری تایید می شود.

  HTTP مخففِ عبارت "پروتکل انتقال ابرمتن" است و پروتکلی است که از آن برای انتقال اطلاعات بین کاربری که شما باشید و یک وب سرور استفاده می شود. حرف S به HTTP اضافه می شود که مخفف کلمه ی ایمن یا همان امن می باشد و پروتکل HTTP را به HTTPS به معنای "پروتکل امن انتقال ابرمتن" تغییر می دهد. وظیفه ی بخش امنیتی کروم این است که فقط به وب سایت هایی اجازه ی بالا آمدن بدهد که از پروتکل HTTPS استفاده می کنند و به HTTP این اجازه را ندهد.

  HTTP در سال ۱۹۶۵ توسعه یافت و HTTPS 29 سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۴٫ به دنبال اهمیت یافتنِ امنیت در ارسال و انتقال اطلاعات به روی اینترنت و جلوگیری از هرگونه نفوذ در اینترنت، HTTPS توسعه ی بیشتری یافت و اهمیت آن روز به روز بیشتر شد، تا حدی که هم اکنون دیگر فقط به وب سایت هایی با پروتکل HTTPS اجازه فعالیت داده می شود. ایمیل و گسترش ایمیل هم به نوبه ی خود اهمیت این انتقال ایمن را بیشتر و بیشتر کرد. کم کم بانک ها و پرداخت های یکپارچه و تعامل آنها با فروشگاه های آنلاین نیز باعث شدند اهمیت ایمنی انتقال داده بیشتر از قبل شود و توسعه دهندگان اینترنت به دنبال راهی برای رسیدن به این ایمنی باشند.

   

  در همین راستا، SSL توسعه یافت تا HTTPS در ابتدا برای اینکه انتقال اطلاعات را به شکل امنی انجام دهد، در "پروتکل لایه ی سوکت" استفاده شود. امروز یک وب سایت که امن نیست، می تواند راه نفوذی برای ورود بدافزار به مرورگر شما باشد و این بدافزار نه تنها در مرورگر بلکه می تواند در همه ی سیستم پخش شده و قسمت های مختلف سیستم شما را دچار نقص و به هم ریختگی کند؛ به همین دلیل هم وب سایت ها در حال تغییر از HTTP به HTTPS می باشند.

  با اهمیت روز افزون HTTPS، در سالهای گذشته SSL نیز همچنان به توسعه ی خود ادامه داده و  هم اکنون توسط TLS یا به اصطلاح "امنیت لایه ی انتقال"، جایگزین شده است. TLS نسبت به SSL، سطح بهتری از امنیت و سیاست های مراقبت کننده از اطلاعات را برای وب سایت ها فراهم می کند. پروتکل های امنیتی همواره باید به روز باشند تا از هرخطری که انتقال اطلاعاتیِ آنها را تهدید می کند در امان باشند و در برابر ردیابی ها هم بتوانند از خود مراقبت کنند.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.