مفهوم کلمه تنخواه گردان در حسابداری

 • 80 بازدید
 • مفهوم کلمه تنخواه گردان در حسابداری

  تنخواه و یا تنخواه گردان بدین معنی است که در شرکت ها و موسسات برای پرداخت کردن یکسری هزینه های جزئی و یا خرید لوازم و یا اشیایی که برای خرید آنها فوریتی قائل شده است مانند هزینه ایاب و و ذهاب، شارژ خطوط کاری، خرید غذا و یا سایر هزینه های جزئی وجه قابل توجه ای در نظر گرفته شده که بصورت نقدی است که به آن تنخواه گران می گویند.

  مبلغ در نظر گرفته شده در اختیار افراد یا شخصی قرارداده می شود که افراد منتخب ممکن است مدیر مالی، حسابدار، تدارکات باشد،به افرادی که از پول نقد مراقبت و مسئولیت آن را می پذیرند تنخواه گران میگویند.

  لازم به ذکر است که مبلغ در نظر گرفته شده مناسب با هزینه های جزئی شرکت یا کارخانه ویا موسسه است و از شخصی که این مسئولیت را به عهده می گیرد تضمین لازم گرفته می شود.

  تنخواه گردان

  انواع تنخواه :

  از انواع تنخواه می توان به نکات زیر اشاره کرد؛ وجهی یا (تنخواهی) که در اختیار تنخواه دار قرارداده میشود ثابت و یا متغییر است ، ثابت بودن سیستم تنخواه گران شامل مراحل زیر است ؛

  ۱- طبق نیاز شرکت مبلغی در اختیار یکی از کارمندان یا مدیر مالی شرکت به عنوان تنخواه دار قرار میگیرد. ثبت در سیستم تنخواه کردن از طریق بدهکار کردن حساب تنخواه گردان و بستانکار کردن حساب موجودی نقدی سازمان و یا بانک انجام میگیرد.

  ۲- تنخواه دار از محل وجه تنخواه در نظر گرفته شده به پرداخت موارد جزئی مورد نیاز می پردازد و اسناد هزینه ی مرتبط با مخارج را جمع آوری و نگهداری می کند در نتیجه در هر لحظه جمع وجه نقد نزد تنخواه دار با جمع اسناد هزینه باید دقیقا برابر با مبلغ اولیه ی وجه تنخواه گردان باشد.

  تنخواه

  روش گار تنخواه گردان

  دارنده تنخواه به دریافت وجه از دیگران بجز تامین مجدد تنخواه از سازمان مجاز نمی باشد.

  عملیات مالی پرداخت تنخواه گردان زمان واریز وجه در حسابداری ثبت میگردد.

  رسیدگی کردن به سند های تنخواه گردان،

  که رسیدگی به این اسناد در این مراحل انجام میشود : قبل از پرداخت و بعد از پرداخت

  قبل از پرداخت :در مواردی که خود دارنده تنخواه گردان هزینه ای نیز داشته باشد ، رسیدگی فقط به صورت شناخت و آگاهی به مسئول مالی از ماهیت پرداخت انجام میشود .

  بعد از پرداخت:سند هایی که پرداخت می شود از طریق تنخواه گردان به صورت خلاصه پیوست مربوط، به امور مالی ارسال میشود. بخش مالی نیز براساس مقررات مشخص شده بررسی های لازم را انجام داده و پس از تأیید سند های ارسالی، مراحل تأمین تنخواه گردان انجام میشود.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.