بازاریابی دیجیتال و روشهای آن

 • 59 بازدید
 • بازاریابی دیجیتال و روشهای آن

  بازاریابی دیجیتال چیست؟

  امروزه پیش روی شرکت ها، رویکردهای مختلفی از بازاریابی قرار گرفته است و بازاریابیِ ایمیلیِ یکی از سودآورترین سبک های بازاریابی برای کسب و کارهای مدرن است. این رویکرد نو از بازاریابی، انواع رویکردهای اینترنتی و فناوری دیجیتال را برای شرکت ارائه می دهد تا با استفاده از آنها، شرکت به اهداف خود دست یابد.

  بازاریابی اینترنتی در واقع به مجموعه ی کلی تلاش های آنلاین شما گفته می شود. اگرچه بازاریابی آنلاین بخشی از بازاریابی دیجیتال محسوب می شود اما بازاریابی دیجیتال همزمان کانال های دیگر بازاریابی مانند USSD و آگهی های تلویزیونی را نیز شامل می شود.  اینوستوپدیا (Investopedia) یکی از بزرگ ترین مرجع های آنلاینِ اصطلاحات مالی و سرمایه گذاری، بازاریابی دیجیتال را به شکل زیر تعریف می کند:

  بازاریابی دیجیتال، یعنی استفاده از اینترنت، رسانه های اجتماعی، تبلیغات تلویزیونی، موتورهای جستجوگر، تلفن های همراه و سایر کانال ها؛ با هدف دست یابی و تماس با مصرف کننده. بازاریابی دیجیتال زیر مجموعه ی بازاریابی سنتی محسوب می شود اما با این حال از بازاریابی اینترنتی بزرگ تر است و کانال های وسیع تری را هم شامل می شود. امروزه برخی کارشناسان، علم بازاریابی دیجیتال را روشی کاملا نو برای درک ارتباط با مشتری ها می دانند.

  از آنچه در بالا ذکر شد می توان اینگونه استنباط کرد که تعامل با مشتری مهمترین هدف بازاریابی دیجیتال است؛ اما این مهم دست یافتنی نخواهد بود مگر به وسیله ی درک و مدیریت روش های زیر:

  1. دستگاه های دیجیتال: امروزه تعامل اغلب مشتری ها با برندهایی که از آن خریداری کرده اند یا می خواهند از آن خریداری کنند، بوسیله ی وب سایت تجاریِ آن برند یا اپلیکیشن موبایل آنها بر روی دستگاه های هوشمند مانند کامپیوتر، تبلت و گوشی های تلفن همراه است.
  2. پلتفرم های دیجیتال: برخی پلتفرم ها مانند اینستاگرام، گوگل، یوتیوب، تویتر، فیسبوک و لینکدین، پلتفرم هایی برای شرکت ها هستند تا به وسیله ی آنها با مشتریان خود در تماس باشند یا مشتری ها، برای ارتباط با شرکت از آنها استفاده کنند.
  3. دیجیتال مدیا: شامل کانالهای پرداختی، مالکیتی و حتی شخصی می باشد مانند: ایمیل و پیام، موتورهای جستجوگر و شبکه های جستجو. از همه ی این ها می توان برای ارتباط دائم و بهینه با انواع مشتری ها استفاده کرد.
  4. داده های دیجیتال: امروزه برای حفظ و نگه داری اطلاعات مردم که به روش های مختلف با شرکت در تماس بوده اند، قوانین شفافی وجود دارد و هر شرکت نیز پروفایل مخاطبین خود و تعداد تعاملاتی که آنها با شرکت داشته اند را آرشیو می کند.
  5. تکنولوژی دیجیتال: همه ی تکنولوژی هایی که یک برند برای تعامل و ارتباط بهینه با مشتری های خود استفاده می کند، مانند کیوسک ها، کمپین های بازاریابی، کمپین های ایمیلی و دستگاه های خودپرداز، همگی در همین بخش قرار می گیرند.

  آیا بازاریابی دیجیتال و هزینه برای آن ضرورت دارد؟

  برای پاسخ به این سوال از آمار و ارقام بدست آمده در مطالعات و بررسی  ها کمک می گیریم:

  • ۷۲ درصد از بازاریاب ها معتقدند که بازاریابی سنتی امروزه به تنهایی کافی نیست و برای معرفی و تبلیغات کسب و کار باید به سمت بازاریابی دیجیتال رفت.
  • تا پایان سال ۲۰۱۷، کسب و کارهایی که از بازاریابی دیجیتال در ارتباط با مشتری های خود استفاده کردند، بطور متوسط ۳۰ درصد افزایش درآمد داشتند.
  • در سال جاری یعنی سال ۲۰۱۸، ۸۰ درصد از شرکت ها اعلام کردند که بودجه ی بازاریابی دیجیتال خود را افزایش داده اند.

  حالا نوبت شما است تا استراتژی دیجیتال مارکتینگ متناسب با کسب و کار خود را توسعه دهید.

  سرنوشت همه ی مانورهایی که بازاریابی سنتی می دهد، به بازاریابی دیجیتال برمی گردد و نمی توان بازاریابی دیجیتال را صرفا یک نیروی کاتالیزور برای رشد بخش بازاریابی شرکت محسوب کرد. مهمترین نقطه ی برجسته برای بازاریابی دیجیتال این است که ارتباطات در آن سازگارتر، قابل سنجش تر، سریع تر و البته نتیجه بخش تر است و این منفعت نوعی ارزش گذاری دوسویه است، یعنی هم به بازاریابان منفعت می رساند و هم به مصرف کنندگان.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.