آشنایی با مفاهیم اولیه وردپرس

 • 42 بازدید
 • آشنایی با مفاهیم اولیه وردپرس

  وبلاگ چیست؟
  برای وبسایت‌هایی که مجموعه مقالاتی مرتب شده بر اساس زمان را نشان می‌دهد معمولا واژه‌ی وبلاگ به کار می‌رود مثل سایت‌هایی که یادداشت‌های روزانه یک فرد را در بردارد یا یک وبسایت خبری که اخبار را به ترتیب وقوع منتشر می‌کند. در گذشته استفاده از وبلاگ‌ برای انتشار مطالب گسترده تر از زمان حاضر بود و با رشد شبکه‌های اجتماعی این نوع وبسایت‌ها کمتر شده اما هنوز وبلاگ به عنوان ابزاری برای انتشار مطالب به کار می‌رود، وردپرس در ابتدا یک ابزار ساده برای ایجاد وبلاگ بوده اما هم اکنون با گسترش آن تبدیل به ابزاری قدرتمند برای ایجاد هرگونه وبسایت تبدیل شده است.

  در یک وبسایت وردپرسی ما با نوع‌های مختلفی از اطلاعات برای نمایش سر و کار داریم و مطالبی که بر اساس زمان منتشر می‌گردد قالبا در وبلاگ‌ها با نام پست یاد می‌گردد که در وردپرس فارسی به” نوشته” ترجمه شده پس ما در وبلاگ نوشته‌ها را منتشر می‌کنیم اما وردپرس مثل وبسایت‌های معمولی نوع مطلبی برای انتشار مطالب مستقل از ترتیب زمانی دارد که از آن با نام “برگه” یاد می‌شود.

  یکی از ویژگی‌های وبلاگ‌ها که باعث جذابیت آن شده امکان دریافت نظرات خوانندگان است که در وردپرس اصطلاح “دیدگاه” برای نظر استفاده شده است.

  انتشار مطالب به صورت زمانی نیاز به طبقه بندی و بایگانی آن ها برای دسترسی در آینده دارد که در وردپرس هم امکان بایگانی نوشته ها است که با استفاده از زمان (ماهانه ، روزانه و … ) قابل دسترس است.

  امیدوارم تا اینجا گیج نشده باشید و با اصطلاحاتی که در وردپرس به کار می‌رود به خوبی آشنا شده باشید اما این ‌ها بخشی از اصطلاحات بود که کاربرد فراوانی داشت در آینده نیز با اصطلاحات دیگری آشنا خواهید شد. حالا بریم سراغ خود وردپرس

  برای کنترل وبسایت و انتشار نوشته‌ها، وردپرس یک پنل مدیریتی در اخطار شما قرار می‌دهد که براحتی می‌توانید از آن استفاده کنید که نامش در وردپرس، “داشبورد” یا “پیشخوان” هست.

  برای ورود به پیشخوان در آخر آدرس وبسایتتان /wp-admin/ را اضافه کنید مثلا اگر آدرس شما yoursite.com است باید در نوار آدرس مرورگر عبارت زیر را وارد کنید:
  http://www.yoursite.com/wp-admin

  پس از آن وارد صفحه‌ای خواهید شد که از شما شناسه کاربری و رمز می خواهد شناسه و رمزی را که در هنگام نصب انتخاب کرده‌اید را وارد کنید و بعد ورود را کلیک کنید.

  بعد از واردکردن اطلاعت ورود در صورت صحیح وارد کردن اطلاعات وارد پیشخوان ورد پرس می‌شوید.

  ابتدا با نوار مدیریتی شروع می‌کنم: نوار سیاه رنگی که در بالای صفحه قرار دارد و معمولا در تمام قسمت‌های سایت یعنی هم مدیریت سایت هم خود سایت نشان داده می‌شود که دسترسی سریع به برخی از ابزارهای پرکاربرد را فراهم می‌کند از جمله ایجاد نوشته جدید که با رفتن به روی لینک تازه و بعد کلیک بر روی نوشته صورت می گیرد در سمت راست نوار مدیریت اسم سایتتان نوشته شده است که با کلیک بر روی آن اگر در پیشخوان باشید وبسایت نمایش داده می‌شود و اگر در سایت باشید پیشخوان برای شما بارگزاری می‌شود. در سمت چپ نوار مدیریت نام شما نوشته شده است که از طریق آن به شناسنامه‌تان در سایت و همچنین دکمه بیرون رفتن از پیشخوان دسترسی دارید.

  قسمت بعدی ، ابزارک های مدیریتی است که در صفحه اول سایت می‌بینید که یک سری از امکانات سایت را از این طریق می‌توانید استفاده کنید مثل نوشتن سریع مطلب و همچنین وضعیت سایت را مشاهده کنید و آخرین دیدگاه‌هایی که بازدیدکنندگان در سایتتان نوشته اند را بررسی کنید و آخرین اخبار وردپرس را هم می‌توانید دنبال کنید.

  سومین قسمت منوی مدیریتی است که در سمت راست پیشخوان مشاهده می‌کنید: از طریق منوی مدیریت می‌توانید به تمام قسمت‌های سایت دسترسی پیدا کنید، با استفاده از نوشته‌ها یک پست جدید ایجاد کنید یا نوشته‌های سایت را مدیریت کنید از طریق رسانه بایگانی فایل‌های چندرسانه‌ای را مدیریت کنید با استفاده از دیدگاه‌ها نظرات کاربران را بررسی کنید. و با استفاده از گزینه برگه‌ها، برگه‌ای تازه ایجاد یا برگه‌های سایت را ویرایش کنید. بقیه قسمت منو مربوط به تنظیمات سایت است که مدیریت پوسته ، افزونه‌ها و کاربران سایت و همچنین تنظیمات امکانات وردپرس از طریق این آیتم‌ها کنترل می‌شود. در جلسات آینده مدرسه با هریک از این امکانات به طور کامل آشنا خواهید شد.

  خوب چهارمین قسمت باقی مانده است، حتما می‌پرسید که هنوز قسمتی مانده است؟ بله! دو دکمه در سمت راست بالای پیشخوان درست جایی که نوار مدیریتی تمام می‌‌شود را می‌بینید؟ دکمه راهنما در صورت کلیک شدن توضیحاتی کوتاه در مورد صفحه‌ای که در آن هستید نمایش می‌دهد و دکمه تنظیمات صفحه به شما این امکان را می‌دهد که کنترل کنید چه ابزارهایی در برگه جاری نمایش داده شود.

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.